Kosmosfera

10 najcenniejszych marek na świecie

O sile marki  w ogromnym stopniu świadczą nie tylko dochody, ale także jej rozpoznawalność. Istnieją takie, które bez trudu mogą mówić o globalnej rozpoznawalności, nawet jeśli znający je konsumenci sami nigdy nie korzystali z ich produktów. Poniższy ranking najpopularniejszych (i zarazem najbardziej dochodowych) marek został przygotowany przez magazyn Forbes. Za wszystkimi stoi nie tylko szeroki zakres usług, ale również znakomity marketing.

 1. Apple. Firma z jabłkiem w logo jest znana ze swojej innowacyjności, a produkowane przez nią urządzenia i oprogramowanie są najbardziej rozchwytywanymi na świecie. iPady, iPhony, iPody i inne – każdy je kojarzy.

  Apple logo

 2. Microsoft. Jego logo ogląda codziennie większość użytkowników komputerów. Poza systemem Windows Microsoft jest producentem Pakietu Office i przeglądarki Internet Explorer.

  microsofts logo

 3. Google. To nie tylko najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa. Google zajmuje się także m. in. serwisami reklamowymi, z których pochodzi spora część jego dochodów, tworzy pocztę, umożliwia wyszukiwanie grafik, odnajdywanie dróg na mapach, tworzy samochód autonomiczny… Z roku na rok coraz bardziej poszerza zakres swojego działania i silniej widoczny jest w różnych dziedzinach.

  google logo

 4. Coca-Cola. Dziś to nie tylko słynny brązowy, gazowany napój, ale około pięciuset innych marek soków, innych napojów gazowanych, herbat, kawy… Większość konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że za ich ulubionymi napojami o różnych nazwach stoi jeden koncern.

  coca-cola logo

 5. IBM. To koncern informatyczny, największy na świecie. Poza kwestiami dotyczącymi informatyki i infrastruktury informatycznej zajmuje się także doradztwem biznesowym, dostarczaniem rozwiązań softwarowych i hardwarowych oraz konsultacjami.

  ibm logo

 6. McDonald’s. Żadna inna restauracja z szybkim jedzeniem nie osiągnęła tak olbrzymiej popularności. McDonald’s posiada swoje restauracje w ponad 100 krajach na całym świecie, poza standardowymi zestawami oferuje również jedzenie dostosowane do lokalnego rynku; stał się synonimem pewnego stylu życia.

  mcdonalds logo

 7. Samsung. Oferuje sprzęt elektroniczny dla wielu dziedzin życia: od telefonów i aparatów, przez monitory, drukarki, pralki, lodówki, klimatyzatory po urządzenia medyczne.

  samsung logo

 8. Toyota. Japoński koncern samochodowy, producent samochodów osobowych, transportowych i ciężarówek, a także części do nich i wyposażenia. Zajmuje się także rozwijaniem systemu inteligentnego transportu, produkcją domów prefabrykowanych i technologią informacyjną.

  toyota-logo

 9. General Electric. Najsilniej kojarzony ze sprzętami AGD i RTV, ale posiada również swoje udziały w takich gałęziach gospodarki jak transport lotniczy czy bankowość.
  General Electric
 10. Facebook. Najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy, codziennie gromadzący miliony ludzi, którzy wykorzystują go nie tylko jako sposób na pozostawanie w kontakcie z innymi, ale także blog, centrum promocji, miejsce na reklamę i na wiele innych sposobów.

  facebook logo

 

 

Zostaw komentarz