Kosmosfera

film timelapse

Moda na nowe rodzaje filmów

Ostatnie dekady są okresem dynamicznego rozwoju kinematografii. W tym czasie powstała ogromna ilość nowych technik i konwencji, które determinują poszczególny okres. Dekada w której żyjemy to przede wszystkim 3D, HDR i 4K. Jednak ilość nowych metod nagrywania jakie pojawiły się w ostatnich czasach jest przeogromna.

Nowoczesne filmowanie

film timelapseWiększość z nich cieszy się popularnością, dzięki nie czemu nie są one zapominane i rozprzestrzeniają się. Dzisiejsze czasy pozwalają na rozwój filmu nie tylko poprzez profesjonalną branże, ale także przez wielu amatorów. To właśnie dzięki nim w ostatnich czasach rozpowszechniła się spora ilość różnego rodzaju technik nagrywania, które dzisiaj są już powszechne. Ostatnie czasy to okres dynamicznego rozwoju internetu, a co za tym idzie, wszelkich znajdujących się w nim serwisów. Istnieje wiele serwisów streamingowych zamieszczonych w sieci. Pozwalają one użytkownikom na zamieszczenie swoich tworów w internecie, dzięki czemu wszyscy mogą je oglądać. Jedną z technik jakie rozpowszechniły się mocno w ten sposób jest film timelapse. Polega on na długotrwałym nagrywaniu jednego obiektu, czy osoby bez żadnych przerw, co wynika w bardzo długim materiale. Zwykle jego celem jest ukazanie różnego rodzaju zachodzących zmian w przedmiocie nagrywanym. Dlatego też często nagrywa się w ten sposób wszelkiego rodzaju budowy, czy też zmiany zachodzące w naturze.

film timelapseNastępnie na etapie postprodukcji materiał ten się przyśpiesza, dzięki czemu wiele dni, tygodni, a czasami miesięcy jesteśmy w stanie obejrzeć w ciągu paru minut. Wcześniej było to stosowane głównie przez naukowców podczas nagrywania ich eksperymentów i wszelkiego rodzaju badań, co pozwalało im na dokładniejszą obserwację i interpretację wyników. Jednak styl ten zdecydowanie odnalazł swoje mainstreamowe zastosowanie i dziś jest niezwykle popularny. W internecie możne znaleźć ogromną ilość filmików wykonaną tą właśnie techniką. Popularne są właśnie nagrania powstających budowli, rosnących małych dzieci, czy zmian zachodzących w naturze wraz z porą roku. Produkcje tego typu nie są zbyt skomplikowane i można je wykonać samemu. Jednak zwykle nie da to takiego efektu, jak przy pomocy domu produkcyjnego.

Standardowe kamery nie są przyzwyczajone do długotrwałego nagrywania i mogą mieć problemy z długim pozostawieniem ich. Istnieją jednak także odpowiednie, profesjonalne kamery stworzone specjalnie do tego zadania. Są one znacznie skuteczniejsze i potrafią nagrywać bardzo długie okresy czasu bez spadków jakości i redukcji czasu nagrywania.

Dodatkowe informacje o profesjonalnym nagrywaniu znaleźć można na: https://m8house.com/